Pirátská poslankyně chce lidem zakázat topit dřívím i v moderních ekologických kotlích

14. 12. 2018 0:08:06
UPOZORNĚNÍ: Žadatelé, kteří si vystáli frontu na kotlíkovou dotaci a pořídili si moderní ekologický kotel na biomasu, mohou po přečtení článku dostat záchvat vzteku. Ve Sněmovně už totiž zaznívají hlasy pro zákaz jejich používání!

Je mnoho věcí, do kterých by se politici plést neměli a u vytápění lidských obydlí to platí dvojnásob. Již několikrát vládnoucí garnitury přesvědčovaly lidi k přechodu jiný způsob vytápění a vždy to končilo špatně. Někteří politici možná naivně věřili, že změna způsobu vytápění přispěje ke zlepšení ovzduší, většina z nich ale byla ve vleku energetické lobby s cílem vytáhnout z lidí další peníze. Další politici pak vytápění rozuměli asi jako koza petrželi. Nebo spíš jako koza biomase, viď Kateřino? Tak si to pojďme zrekapitulovat.

1. Dotace na elektrické přímotopy

To byl velký podvod na lidech v 90. letech. V nezatepleném domku bez dalšího zdroje tepla např. v podobě krbových kamen je elektřina jedním z nejdražších způsobů vytápění. Strůjcům této přímotopné kampaně vůbec nešlo o čistější ovzduší, ale o dočasné zvýšení spotřeby elektřiny. Tento dotační trik měl za cíl ospravedlnit dostavbu Temelína. Zdroj: slova tehdejšího náměstka MPO

2. Dotace na výstavbu plynových přípojek

Díky státním dotacím se k odběru plynu přihlásily domácnosti, které by jinak o plynofikaci zájem neměly. Jak ale ceny plynu stoupaly, odběratelé se začali houfně odpojovat a distribuční síť tak byla zatížena velkým množstvím nevyužitých přípojek. Jejich správa a údržba se nyní nespravedlivě rozúčtovává na zbylé odběratele.

3. Dotace na instalaci tepelného čerpadla

Tohle na začátku znělo úplně pohádkově. Z jedné kilowatthodiny elektřiny získáte až pětinásobek tepla. Jenomže to mělo (a stále má) několik háčků. Gigantické pořizovací náklady, pokles účinnosti při nízkých venkovních teplotách a po čase také poruchovost a závislost na specializovaném servisním technikovi. Takže pro většinu domácností se pak po letech tepelné čerpadlo stává zdrojem domovního hluku a starostí. A to nemluvím o ekologických dopadech používaní freonů, bez kterých dříve dotovaná čerpadla nemohla fungovat.

4. Fotovoltaické šílenství

Tohle spatřuji jako největší podvod na lidech od dob sametové revoluce. Poslanci ČSSD a Zelených prosadili zvýšení výkupních cen pro solární energii, na jejíž odkup má producent ze zákona nárok. Když to zjednoduším, je to podobně absurdní, jako kdybych požadoval po sousedovi, aby povinně a za desetinásobek běžné ceny odebíral moji elektřinu, kterou si v rámci udržování kondice vyrábím na rotopedu.

5. Zákaz instalace přímotopů jako jediného zdroje

Pokud si budete chtít postavit domek a topení řešit elektřinou, ať už v podobě přímotopů nebo elektrokotlem, tak na tento způsob vytápění nedostanete povolení. Prý kvůli tomu, že česká elektřina není vyrobena takovým podílem obnovitelných zdrojů, jaký po nás požaduje Evropská komise.

6. Kotlíkové dotace

Pokud si myslíte, že kotlíkové dotace jsou nespravedlivým přerozdělováním peněz ve prospěch lidí, kteří si vystojí frontu na nový kotel, tak máte pravdu. Jenomže vůči těm "vyvoleným" příjemcům dotace se tady možná chystá jeden velký megapodraz. A to v podobě budoucího zákazu používání kotlů čtvrté a nižší emisní třídy. Tedy mimojiné i těch, na jejichž pořízení se kotlíkové dotace dneska vyplácejí. Opravdu nekecám - zde je příklad kotle ATMOS, jehož používání možná bude brzy zakázáno.

Ptáte se kdo s touhle ptákovinou přišel? Nebyla to legendární Kateřina Biomasa, nýbrž poslankyně České pirátské strany Dana Balcarová (ZDE se tím ještě chlubí). Tedy strana, kterou mnozí volili v naději, že okleští pravomoce Ochranného svazu autorského a dalších pěti kolektivních správců autorských práv. Jenomže ne. Programem dnešních Pirátů je solidarita s přistěhovalci, prohlubování evropské integrace a přijímání zákazů podobně absurdních jako je tento.

Autor: Jindřich Hradecký | pátek 14.12.2018 0:08 | karma článku: 45.36 | přečteno: 6452x

Další články blogera

Jindřich Hradecký

Kdysi nadějné Svobodné rozložili pubertální ultraliberálové. Vyhnali i zakladatele Macha.

Do Svobodných jsem vstupoval jako do pravicové, euroskeptické a vlastenecké strany. Do strany, jejíž program není postaven na líbivých heslech. Do strany, která sama nastolovala celospolečenská témata, jako např. odchod ČR z EU.

30.1.2019 v 23:33 | Karma článku: 41.48 | Přečteno: 3449 | Diskuse

Jindřich Hradecký

Řekněme pan Hrušínský, je to milej kluk, všechno. Ale on už 5 let po sobě dostává dotace.

A další, ne milióny, desítky milionů z veřejných peněz berou, pánové Svěrákové, Hřebejkové a jiní každý rok. Ti náhodou neprotestují, že to jsou peníze i od daňových poplatníků, kteří se raději podívají na film od Zdeňka Trošky.

11.1.2019 v 23:31 | Karma článku: 46.18 | Přečteno: 7292 | Diskuse

Jindřich Hradecký

Nebýt dotace na Čapí hnízdo, mohli jsme mít v každém okresním městě lavičku Václava Havla

Na úvod předesílám, že jako zastánce svobodného trhu bez dotací nejsem sympatizantem Andreje Babiše. Vadí mi na něm celá řada věcí. Od populistických vlaků zdarma, až po systematickou likvidaci živnostníků.

19.11.2018 v 23:47 | Karma článku: 47.05 | Přečteno: 10791 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Barnevernet se otřásá pod tíhou dalších skandálů

Norsko bylo už třikrát odsouzeno štrasburským soudem za porušení lidských práv, vysloužilo si silně kritickou rezoluci od Rady Evropy a vyšlo na povrch, že děti, co chtějí zpět k rodičům, zavírají do totální izolace...

15.10.2019 v 9:19 | Karma článku: 44.31 | Přečteno: 8612 | Diskuse

Kateřina Valachová

Nechám si patentovat křišťálovou kouli

Obratem si nechám úředně patentovat svoji křišťálovou kouli. Když se před pár lety některé ředitelky mateřských škol přidaly ke kampani za zrušení garance přijetí všech dvouletých dětí do školek, tak jsem říkala: Děláte chybu...!

15.10.2019 v 8:09 | Karma článku: 9.66 | Přečteno: 496 | Diskuse

Jiří Carbol

švejkovství v novém zákonu o rodičovských příspěvcích

Rodiče na rodičovské dovolené (mimochodem, opravdu si někdo myslí, že péče o malé děti je dovolená?) tak tito rodiče by si mohli od nového roku finančně přilepšit. Ale ne všichni, nýbrž jen osmdesát procent z nich.

14.10.2019 v 15:29 | Karma článku: 13.55 | Přečteno: 287 | Diskuse

Luboš Zálom

Hanba Turecku! Ale i Západu.

"Jděte a řekněte bezvěrcům, že Mohamedova armáda se vrátila." Tak referují provládní turecká média o invazi do severní části Sýrie.

14.10.2019 v 13:00 | Karma článku: 45.61 | Přečteno: 6088 | Diskuse

Jiří Paroubek

Odvážné závěry parlamentní komise k OKD

Když se před čtrnácti dny objevila v médiích krátká informace o předběžném závěru komise sněmovny k privatizaci OKD, byl jsem poněkud nemile překvapen.

12.10.2019 v 9:08 | Karma článku: 21.14 | Přečteno: 449 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2781

V ekonomických otázkách jsem liberál a kapitalista, v ostatních oblastech jsem konzervativní. Jsem odpůrcem pražské kavárny a nestydím se za to, že se mi líbí filmy Zdeňka Trošky nebo písničky Michala Davida.

Mezi moje politické idoly patří zejména Václav Klaus, Markéta Šichtařová, Ladislav Jakl, docent Miroslav Ševčík, Vlastimil Tlustý, Petr Štěpánek, Miroslav Macek, Jiří Hynek a další.

Dlouhá léta jsem spatřoval naději ve Straně svobodných občanů založenou Petrem Machem. Tuto stranu ale postupně ovládli vítači přistěhovalců a levicoví liberálové do té míry, že tím donutili Petra Macha k odchodu z politiky.

Nespokojení voliči již volají po vzniku nové konzervativnější pravicové strany a ZDE se sdružují.

Najdete na iDNES.cz